Регистриран на: Вто Авг 17, 2010 2:06 pm Мнения: 47 Местоположение: The middle of the Danse Macabre
|
Кхъм..... Няма как да се сдържа и да не дам „професионално” мнение..... ЛОЛ Съжалявам, но няма как да не се разпростра на повечко редове. Квинтесенцията ще бъде някъде накрая с курсив :Р Истината е, че повечето хора (99%) в татковината идея си нямат какво е християнството в действителност. Независимо дали говорим за вярващи, атеисти, църковни бабички, попове и прочее. Трябваха ми три години да навляза в материята, подплатена с още толкова изучаване на психология (и като казвам изучаване го имам предвид буквално), за да мога да си изградя някаква реална картинка. Материята е страшно дълбока, има страшно много връзки, трудни за улавяне, за намиране. Да не говорим, че повечето литература, която си струва да бъде прочетена, не може да бъде открита на български. Изискват се и познания по древните езици (пример и интересен факт – думата на староеврейски, която се използва относно сътворението на жената: на български (който превод пък е правен от руски) Бог взима от мъжа „ребро”, за да сътвори жената; думата, използвана в еврейския текст носи значението на „половина”, при което нещата звучат малко по-различно). Така или иначе няма как в рамките и на 50 страници да обясня и аргументирам това си наблюдение, та да го оставя до тук....
Християнството не е религия твърде уникална по рода си, но е една от най-развитите такива. Човек трябва да чете между редовете и да гледа преди тях, защото християнството е наследник на митраизма и зороастризма, прекарано през друга призма обаче, събираща в себе си всички морални ценности (тук говоря за Новия завет) на европейското общество, важащи и до днес. Също трябва да се различава религията от институцията, защото колкото красива религия е християнството, толкова грозна, но необходима институция е църквата. Това, че масата народ се извращава или в овце, или във фанатици е второ и трето. Нима не е написано „Не се молете по храмове и кръстопътища, както правят лицемерците, а се затворете в тъмната си стаичка (например сърцето или съзнанието) и се молете там.” Черно на бяло. Не ми се рови сега да намеря къде точно из евангелията се помещават тия думи. Но това е основа, много дълбока основа във новозаветното християнство – че божеството може да те чуе навсякъде и всякаквите ритуали, приходящи към общението с него, са напълно излишни. Разбира се изобретено е основателно оправдание църквата да съществува, пряко думите на този, на когото се кланят хората вътре, и – уви – това оправдание не е ритуалната потребност на сетивните екстраверти, а се позовава на цитати от Апостола, от писанията на така наречените Свети Отци и прочее и прочее. Вероятно немалко хора тук си мислят, че християнството е религия, която казва, че ако не палиш свещичка в неделя ще гориш в Ада, поставя някакви безумни условия на самомъчение и прочее, а Господ е един свадлив старец, който в едната ръка държи скрижали със заповеди, а в другата – много гадна сопа. Е да, ала не!
И точно за да бъдат разбрани тези разлики между религия, институция, суеверие и говорене наизуст е добре да бъде прочетен поне новия завет. Защото там се помещават разни интересни сентенции като идеята, че Бог е „сърцеведец” и съди не по делата а по сърцето (примерно „Престъпление и наказание” – том Достоевски добре развива идеята). Друг интересен момент – как разбираме думата „прелюбодеяние”. Изневяра? Аз я виждам като „действие пряко любовта”. Независимо към какво е тази любов. Такива примери за неразбиране на текста има много – главно породени от мислене в стил „е, всеки знае, че това е така...”, без даване на сметка, че всъщност „всеки” може би нищо не знае.
Прочее не оставайте с грешно впечатление – не съм ревностен християнин (всъщност май въобще не мога да се класифицирам като християнин). Просто излагам интересни моменти, на които в моя светоглед си струва човек да обръща внимание.
Защото Буда например не е богочовек. Нито Сидарта (умишлено пропускам „х”-то). Те са хора, достигнали съвършенство и докоснали се до божественото, но нима такива не са някои от старозаветните пророци, или фараоните , или някои древногръцки герои, надарени с безсмъртие и прочее?
Като цяло религиите имат безкрайно много допирни точки, просто защото оформянето на вярата и систематизирането й са нормални психологически потребности. Нека не забравяме, че днес животът е малко по-различен и много от нещата, приемани на сериозно от древните ни се струват смешни, но защо, да речем, са измислени постите? В периодите, през време на които древните иудеи са постели, са царували най-лютите жеги в Палестина. И тогава ограничаването от меса, мазнини и млечни продукти се е отразявало добре на организма . И като цяло и до ден днешен си е така.
А колкото до създаването на религиите с цел световна доминация - няма как да се съглася. Това, че могат да бъдат и са били употребявани с подобна цел.... То и развитието на технологиите води до развитие на оръжейната индустрия.... Целта на науката е изтреблението на рода човешки, yeah! Или пък медиите - те също са средство за контрол над масата... А пък "Хотел Калифорния" е сатанинска песен. Това са пак презумпции. В един или друг момент са използвани от умни водачи за подобни дела (кръстоносците, джихадът етц), но не са СЪЗДАДЕНИ с тази идея. Със същият успех можем да нарочим чалгата като планът на масоните за унищожаване на българския интелект. Тя си го мори, просто никой не стои зад това освен самата човешка глупост. И понеже се разпрострях твърде нашироко........... За мен еднаква проява на предварително изградена идея за нещо има при хората, които четат Библията и след това я цитират сляпо и приемат буквално всичко в нея, и тези, които предварително я обявяват за боклук (не се опитвам да обидя никого – говорим за нормална проява на съзнанието, въпросното подхождане към нещо с предварителна присъда), прочитат я донегдеш и затвърждават мнението си. Истина е, че по-голямата част от Библията (ветхия завет) не си заслужава четенето освен от човек, интересуващ се от история. Защото немалка част от стария завет си е иудеиска история (да кажем цялата книга Макавейска и немалко от пророците), погледната през религиозната призма. То и Дантевата „Божествена комедия” е своего рода сатира на времето си и само човек, интересувал се много от италианска история може да разбере напълно идеята вътре. Въпрос – е ли Ад боклук? Не мисля. Все пак Библията е вдъхновявала поколения наред – композитори, поети, писатели и прочее. Била е повод за разколи, войни и като цяло изграждането европейското общество. Не, че нямаше да се случат тези неща, ако я нямаше. Нещо друго щеше да вдъхновява, да обединява. Фактът е, че я има. И е полезно да се прочете, само за да „види човек какво е”. Не трябва. Който иска. На мен подобни явления са ми любопитни дори и само от чисто психологико-лаичен интерес. Въпреки, че е характерно за хората да оплюват здраво нещата, които са решили, че са булшит. Аз например мразя да ходя по метъл и рок концерти. Тълпата, некадърието на бандата, което обикновено лъсва извън студиото, крясъците и погото са ми мнооого далечни. Не ми се струва и нужно обаче да го заклеймя (в собственото си съзнание) като "безсмислен парад на първични умствени функции, на който стадото да се налудее, създаден единствено и само с цел да генерира печалба за малък кръг от предприемчиви люде" - просто от уважение към чуждите разбирания за света и към самия мен и толерантното ми, опитващо се да разбира, а не да съди, съзнание.
_________________ За да бъде зададен въпрос са потребни двама - този, който пита, и този, когото са попитали. Магарето не задава въпроси, следователно е част от природата. Човекът е двама.
|
|